Diabeł i jego świta w Mistrzu i Małgorzacie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bułhakow powołuje do życia szatańską trupę, każdemu jej członkowi rozdając pewne konwencjonalne atrybuty diabelskości. Ich imiona są znane, występują w różnych innych tekstach, zwłaszcza w Doktorze Faustusie. Członkowie owego zespołu to:

1. Woland – przywódca grupy. Pojawia się ubrany zazwyczaj elegancko, w szarym garniturze i berecie. Podpiera się laską z czarną rączką w kształcie głowy pudla. Prawe oko ma czarne jak czeluść piekielna, w lewym, zielonym, iskrzy się obłęd. Wolandowi podporządkowują się inni członkowie grupy, to on właśnie jest szatanem. Spokojny, zrównoważony, wyrafinowany w swym okrucieństwie.
2. Korowiow (Fagot) – prześmiewa, tandeciarz, podający się za byłego dyrektora chóru cerkiewnego i tłumacza. Chodzi w czapeczce – bejsbolówce, binoklach z tylko jednym okularem, w którym wybite jest szkiełko i kraciastej marynarce. Główny sprawca wszystkich moskiewskich psikusów i prawa ręka Wolanda.
3. Behemot – olbrzymi tłusty kot o nienagannych manierach, lowelas, lubiący dobrze wypić.
4. Asasello – niski, krępy, dobrze zbudowany, z rudymi włosami, bielmem na jednym oku i wystającym kłem. Grubiański, potrafiący świetnie strzelać z pistoletu.
5. Hella – wiedźma-wampir, o pięknych rudych włosach i z blizną na szyi. Wyuzdana, podobna do rusałki, paraduje nago lub pół-ubrana.

Owa trupa przyjechała do Moskwy, aby tam zorganizować coroczny bal i przy okazji poczynić nieco zamętu w mieście. Zespół Wolanda ma precyzyjną plastyczność, ów hiperrealizm nierealności, “upostaciowienie fikcji”; jego postaci są obrysowane wyraźnym konturem, bez rozmyć i dwuznaczności. Równie konkretne są zadania zespołu, przypominającego brygadę fachowców o ściśle określonych kompetencjach, wysłanych w piekielną delegację służbową.

Diabły Bułhakowa są zeświecczone i uczłowieczone. Są wprawdzie reprezentantami „ciemnej strony”, ale czynią wiele dobrego – po pierwsze wymierzając Moskwie sprawiedliwość, po drugie pomagając Mistrzowi i Małgorzacie. Diabły te nie sprowadzają do Moskwy Piekła, ale jedynie wyciągają z mieszkańców Moskwy to, co jest w nich piekielne, złe i ciemne. Obnażając więc prawdę, występują po stronie sprawiedliwości i dobra.

Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Groteska i humor w „Mistrzu i Małgorzacie”
2  Mistrz i Małgorzata - streszczenie
3  Charakterystyka postaci szatańskich w „Mistrzu i Małgorzacie”Komentarze
artykuł / utwór: Diabeł i jego świta w Mistrzu i Małgorzacie


 • Tia, żal serce ściska jak się patrzy na niektóre komentarze. A książka jest po prostu inna, niż wszystkie, niepowtarzalna i ponadczasowa. Jedna z niewielu lektur, które przeczytałam. Trudno mi było jednak zrozumieć pewne rzeczy. Ta stronka bardzo mi pomogła [zresztą już nieraz]. Za wszystko wielkie dzięki! =]
  Anonim ()

 • Diabeł i jego świta - WIKA (MIGOTKA77777 {at} Interia.pl) WoWW spokosik streszczonko i stronka też BOMBA :-) po przeczytaniu lekturki plus tiom cio jest na tej stronce tiom normalnie jest MaxIor :-) ze zrozumieniem tych pierdołek :-) :* Dzieki !! żal! książka jest świetna a nie'pierdołki' ;/
  Anonim ()

 • thx wielkie za pomoc musialem z poalka zrobic zadanie domowe i tu jest na nie odpowiedź i nie musialęm w ksiażce szukać jeszcze raz thx i oby wiele było takich stron jak ta
  paweł ()

 • Wszystkie Wasze opracowania, na które trafiłem, są na wysokim poziomie, aż dziw bierze, ze takie publikacje mozna łatwo znaleźć w necie...wielkie dzięki
  larsen ()

 • stronka super, genialne opracowanie. probowałam opracować sama, co było trudne i nie przynosiło efektów, ale na szczęście zajrzałam tutaj i pomyśałam:"cud, teraz na pewo zdobedę tę szóstkę z polaka"
  kalimeka ()

 • fajnie ze autor tej strony nie omawia "mistrza..." korzystajac z innych banalnych stronek jak to robia wszyscy, tylko czerpie wiadmomości z Drawicza "mistrz i diabeł"
  kora ()

 • mrrrau!! pełna aprobata!! oczywiście dla piszących i tych co czytają, żeby sobie przypomnieć!! ps. widział ktoś gdzieś Fagocika?? bo chciałem iść na miasto?
  Behemot ()

 • Kdiążka jest naprawdę świetna a z tej strony korzystam już regularnie żeby uporządkować wiadomości i wiedzieć na co powinnam zwrócić szczególną uwagę:)POlecam wszystkim!:)
  Lilavati ()

 • Przeczytałam tę książkę 2x w klasie pierwszej, z kartkówki dostałam bdb+ a dzisiaj jest dzień przed próbną maturą z polskiego i ja nic nie pamiętam... Ta ściąga duzo mi przypomniała z lektury której już praktycznie nie pamietałam.. Dzięki wielkie..
  Marzena (Mazia988 {at} interia.pl)


Tagi: