„Mistrz i Małgorzata” - znaczenie tytułu powieści
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po przeczytaniu Mistrza i Małgorzaty niektórzy z odbiorców mogą dojść do zdania, że tytuł ten niezupełnie pasuje do treści dzieła. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że utwór stanowi opowieść o uczuciu dwójki ludzi i ich losach. Jednak po zaznajomieniu się z treścią odkrywamy, że Mistrz i Małgorzata są bohaterami tytułowymi, ale w cale nie głównymi w powieści.

Tytuł ten zawiera pewien wydźwięk satyryczny. Nie znając treści utworu odbiorca nie zdaje sobie sprawy, że tytułowy „Mistrz” to tak naprawdę pacjent zakładu psychiatrycznego, a Małgorzata, mimo iż jest w nim szaleńczo zakochana (z wzajemnością), sama nadała mu taki pseudonim. Ci, którzy nazywali bohatera mistrzem nie zdawali sobie w zasadzie sprawy z tego, dlaczego właściwie to robią. „M”, które zdobiło jego czapkę miało sygnalizować pozostałym pacjentom kliniki, z kim mieli do czynienia. Co więcej, w całej powieści nie pojawia się prawdziwe imię ani nazwisko tego bohatera.

Wątek miłości dwójki tytułowych bohaterów jest swoista klamrą, która spina wszystkie pozostałe obecne w dziele. Oddanie tytułu Mistrzowi i Małgorzacie jest sygnałem danym czytelnikowi od Bułhakowa, że to miłość jest rzeczą najważniejszą. Uczucie, jakie stworzył pomiędzy dwójką tytułowych bohaterów jest czyste, silne, motywujące, wręcz absolutne. To w imię miłości i wiecznego szczęścia Mistrz i Małgorzata oddają swoje życia.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                     Dowiedz się więcej
1  „Mistrz i Małgorzata” - znaczenie motta powieści
2  Mistrz i Małgorzata jako utwór o kondycji artysty i jego stosunku do własnego dzieła
3  Charakterystyka postaci biblijnych w „Mistrzu i Małgorzacie”Komentarze
artykuł / utwór: „Mistrz i Małgorzata” - znaczenie tytułu powieści


  • a prawda jest taka że pisał to naćpany i miał wbite w tytuł. śmieszy mnie to rozwiązywanie zagadek tekstów, które nie mają żadnego znaczenia i nie są żadnymi niewiadomymi.
    :)2 ()Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: