Diabeł i jego świta w Mistrzu i Małgorzacie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bułhakow powołuje do życia szatańską trupę, każdemu jej członkowi rozdając pewne konwencjonalne atrybuty diabelskości. Ich imiona są znane, występują w różnych innych tekstach, zwłaszcza w Doktorze Faustusie. Członkowie owego zespołu to:

1. Woland – przywódca grupy. Pojawia się ubrany zazwyczaj elegancko, w szarym garniturze i berecie. Podpiera się laską z czarną rączką w kształcie głowy pudla. Prawe oko ma czarne jak czeluść piekielna, w lewym, zielonym, iskrzy się obłęd. Wolandowi podporządkowują się inni członkowie grupy, to on właśnie jest szatanem. Spokojny, zrównoważony, wyrafinowany w swym okrucieństwie.
2. Korowiow (Fagot) – prześmiewa, tandeciarz, podający się za byłego dyrektora chóru cerkiewnego i tłumacza. Chodzi w czapeczce – bejsbolówce, binoklach z tylko jednym okularem, w którym wybite jest szkiełko i kraciastej marynarce. Główny sprawca wszystkich moskiewskich psikusów i prawa ręka Wolanda.
3. Behemot – olbrzymi tłusty kot o nienagannych manierach, lowelas, lubiący dobrze wypić.
4. Asasello – niski, krępy, dobrze zbudowany, z rudymi włosami, bielmem na jednym oku i wystającym kłem. Grubiański, potrafiący świetnie strzelać z pistoletu.
5. Hella – wiedźma-wampir, o pięknych rudych włosach i z blizną na szyi. Wyuzdana, podobna do rusałki, paraduje nago lub pół-ubrana.

Owa trupa przyjechała do Moskwy, aby tam zorganizować coroczny bal i przy okazji poczynić nieco zamętu w mieście. Zespół Wolanda ma precyzyjną plastyczność, ów hiperrealizm nierealności, “upostaciowienie fikcji”; jego postaci są obrysowane wyraźnym konturem, bez rozmyć i dwuznaczności. Równie konkretne są zadania zespołu, przypominającego brygadę fachowców o ściśle określonych kompetencjach, wysłanych w piekielną delegację służbową.

Diabły Bułhakowa są zeświecczone i uczłowieczone. Są wprawdzie reprezentantami „ciemnej strony”, ale czynią wiele dobrego – po pierwsze wymierzając Moskwie sprawiedliwość, po drugie pomagając Mistrzowi i Małgorzacie. Diabły te nie sprowadzają do Moskwy Piekła, ale jedynie wyciągają z mieszkańców Moskwy to, co jest w nich piekielne, złe i ciemne. Obnażając więc prawdę, występują po stronie sprawiedliwości i dobra.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Mistrz i Małgorzata - streszczenie
2  „Mistrz i Małgorzata” - znaczenie tytułu powieści
3  Losy mistrza i MałgorzatyKomentarze: Diabeł i jego świta w Mistrzu i Małgorzacie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2009-11-08 20:05:33

Tia, żal serce ściska jak się patrzy na niektóre komentarze. A książka jest po prostu inna, niż wszystkie, niepowtarzalna i ponadczasowa. Jedna z niewielu lektur, które przeczytałam. Trudno mi było jednak zrozumieć pewne rzeczy. Ta stronka bardzo mi pomogła [zresztą już nieraz]. Za wszystko wielkie dzięki! =]


2009-02-12 17:33:17

Diabeł i jego świta - WIKA (MIGOTKA77777 {at} Interia.pl) WoWW spokosik streszczonko i stronka też BOMBA :-) po przeczytaniu lekturki plus tiom cio jest na tej stronce tiom normalnie jest MaxIor :-) ze zrozumieniem tych pierdołek :-) :* Dzieki !! żal! książka jest świetna a nie'pierdołki' ;/


2007-11-25 17:26:46

thx wielkie za pomoc musialem z poalka zrobic zadanie domowe i tu jest na nie odpowiedź i nie musialęm w ksiażce szukać jeszcze raz thx i oby wiele było takich stron jak ta


2007-11-11 15:46:25

Wszystkie Wasze opracowania, na które trafiłem, są na wysokim poziomie, aż dziw bierze, ze takie publikacje mozna łatwo znaleźć w necie...wielkie dzięki


2007-06-03 13:48:29

stronka super, genialne opracowanie. probowałam opracować sama, co było trudne i nie przynosiło efektów, ale na szczęście zajrzałam tutaj i pomyśałam:"cud, teraz na pewo zdobedę tę szóstkę z polaka"
Streszczenia książek
Tagi: